• Starman avab Tartus digi-TV võrgu 04.05

  Timo Hartikainen

  Eesti suurim kaabeltelevisiooniettevõte Starman avab täna, 4. mail Tartus digitelevisiooni võrgu, mis muudab Eesti suuruselt teises linnas kättesaadavaks 77 digitaalset telekanalit.

  Starmani tehnikadirektori Hanno Liiva sõnul on ettevõte tänaseks jõudnud lõpule uute ülekandeseadmete paigaldamise ning kogu Tartu kaabellevivõrgu digi-tv kõlbulikuks muutmisega. „Digitaaltelevisioon toob senise 68 telekanali asemel Tartusse 77 digikanalit, analoogtelevisioonist oluliselt parema pildi ja heli kvaliteedi, erinevates keeltes heli ja subtiitrite valikuvõimaluse ning elektroonse telekava ühe nupulevajutusega otse teleriekraanil,“ tõi Liiva välja digi-tv eeliseid. „Tänu uue põlvkonna salvestavatele digiboksidele saab iga kodu koostada endale täielikult reklaamivaba ja telekavadest sõltumatu personaalse teleprogrammi.“

  Starman pakub Tartus digitelevisiooni sama hinnaga kui 68 telekanalist koosnevat ja analoogformaadis levivat Kodu kaabel-tv paketti. Nii digitaaltelevisiooni, 12 megast  internetiühendust kui ka telefoniteenust sisaldava Digi kolmikpaketi kuutasu on 429 krooni, mis on oluliselt väiksem, kui kolme teenust eraldi tellides. Digitelevisiooni vaatamiseks on vajalik digiboks, mida saab ka rentida 39 krooni eest kuus.

  Samuti saavad tartlased kasutada veebruari alguses müüki paisatud uue põlvkonna salvestavaid digibokse. Starmani tehnikadirektor Hanno Liiva prognoosis, et kõvakettaga digiboksidest saab lähiaastatel Eesti telemaastiku suurim hitt. „Kui eelmise aasta lõpuks küündis salvestavate digibokside arv maailmas 56 miljonini, siis aastaks 2013 peaks kõvakettaga digiboks olema juba pooltes Euroopa kodudes ning müüdud seadmete arv üle maailma ulatuma rohkem kui 200 miljonini,“ lausus Liiva. „Uue põlvkonna salvestav digiboks erineb teistest Eestis pakutavatest selle poolest, et selle seadmega on võimalik edastada pilti ja heli digiboksist telerisse ilma kvaliteedikaota kõrglahutusega digitaalühenduse kaudu.“

  Kaon Media salvestava digiboksiga saab ühe saate vaatamise ajal salvestada veel kaht erinevat programmi 250 gigabaidisele kõvakettale, kuhu mahub kõrglahutusega digitaalset videopilti mitme päeva jagu. Personaalse teleprogrammi koostamiseks tuleb digi-tv elektroonsest saatekavast teleeriekraanil välja valida huvipakkuvad saated ja filmid, märkida need salvestamiseks ning peagi on need salvestuste nimekirjas olemas. Salvestav digiboks pakub ka saadete peatamist täpselt nagu DVD-mängija või videomaki pausinupuga, edasi-tagasi kerimist, aegluubis esitust ning lisaks veel reklaamipauside vältimist.

  Digi-tv on uue põlvkonna televisioon, mida iseloomustab suurem telekanalite arv ning  analoogtelevisioonist oluliselt parem pildi ja heli kvaliteet. Lisaks toob digitaalne televisioon televaatajateni uued lisavõimalused, näiteks erinevates keeltes heli ja subtiitrite valiku, pildi formaadi valimise, võimaluse vaadata ühe nupulevajutusega otse teleriekraanilt terve nädala telekava, saadete broneerimise saatekavas koos meeldetuletuse ja automaatse kanalivahetusega, lapseluku jne. Starmani digitelevisioon sisaldab 77 telekanalit ning 23 digitaalset raadioprogrammi. Erinevalt IP-televisioonist võimaldab Starmani digi-tv telepilti tasuta vaadata mitmest telerist.

  Starman on Eesti suurim kaabellevivõrgu baasil televisiooni-, interneti- ja telefoniteenust pakkuv ettevõte. Lisaks kaabelvõrgule edastab Starman telepilti ka maapealse leviga digitaaltelevisiooni ZUUMtv vahendusel. Starman pakub kaabel- ja digi-tv ning ZUUMtv teenuseid rohkem kui 163 000 kodule, neist 23% vaatab telepilti juba täna digitaalselt. Starmanil on kokku üle 54 000 internetikliendi ja rohkem kui 52 000 telefoniteenuse kasutajat üle Eesti.